Bemutatkozás
Az Idegen Nyelvi Munkaközösség munkája:
az angol és német nyelv oktatása
Iskolánk pedagógiai programjában kiemelt helyet kap az idegen nyelvek oktatása. Nagy múltra tekint vissza a német nyelv tanítása, az angolt pedig a Zsolnai-program részeként vezettük be sok éve, s azóta is töretlen népszerűségnek örvend. Már az elsős kisdákok is bekapcsolódnak ebbe a folyamatba, a második félévtől kezdve heti egy órában ismerkednek az angol vagy a német nyelv alapjaival. Negyedik osztálytól heti három órában tudjuk oktatni az idegen nyelveket, így még hatékonyabban fejleszthetjük a különféle alapkészségeket.
A felső tagozatban képességeik, valamint az addigi tanulmányi eredményeik alapján a tehetségesebbek nívócsoportokban folytatják a munkát. Évek óta kiemelt feladatunknak tekintjük az idegen nyelvi oktatás színvonalának emelését. Igyekszünk a rendelkezésünkre álló időt maximálisan kihasználni, a legcélravezetőbb módszereket alkalmazva megtanítani diákjainkat az intenzívebb, hatékonyabb, eredményesebb tanulásra. Ettől a tanévtől több szakköri foglalkozás is segít ebben.
A XXI. században az Európai Unió tagjaként az idegen nyelvek ismerete elengedhetetlenül szükséges a sikeres munkavállaláshoz, az egyén boldogulásához. Sajnálatos tény, hogy a magyarok idegennyelv-tudása nem megfelelő. Ahhoz, hogy a helyzet javuljon, és a mindennapok természetes része legyen legalább egy idegen nyelv használata, mi is minden tőlünk telhetőt megteszünk.
Motiváljuk a tanulóinkat, fejlesztjük képességeiket és megpróbáljuk eljuttatni minden tanítványunkat a továbbhaladáshoz szükséges minimum szintre. A tananyag gondos kiválasztásával, differenciálással igyekszünk minden egyes tanulóból kihozni a bennük rejlő maximumot.
Az érdeklődők többféle idegen nyelvi szakkörben fejleszthetik képességeiket, gazdagíthatják a megszerzett tudásukat. A tehetségesebb, szorgalmasabb tanítványainkat pedig versenyekre készítjük fel, ahol igen szép sikerereket érnek el évről évre, biztatjuk őket a Junior és az alapfokú nyelvvizsga letételére német és angol nyelvből, illetve nyelvi orientáción történő továbbtanulásra.
Tanulóinkat arra is felkészítjük, hogy a nyelvtudásukat a későbbiekben az élet bármely területén használni tudják. Játékos, gyakorlatiasabb feladatokkal ösztönözzük őket meglévő szókincsük, megszerzett ismereteik kreatív használatára, valamint az osztályterem falain kívüli idegen nyelvi hatások (újságok, levelek, plakátok, filmek, zene, menetrend) hasznosítására.
Legfontosabb célként a mindennapi nyelvhasználat fejlesztését tűztük ki. Kialakítjuk diákjainkban az igényt, hogy a tanultakat tudják egyszerűbb helyzetekben aktualizálni, és a tanórákon kívül is hasznosítani. Ennek érdekében idegen nyelvű magazinok, könyvek olvasására buzdítjuk őket, anyanyelvi diákokkal találkozhatnak, sőt a célországokba is ellátogathatnak szervezetten (jártak már Angliában, Skóciában, Wales-ben). Ilyen alkalmakon lehetőségük nyílik megfigyelni és gyakorolni a „spontán” nyelvhasználatot is.
Bekapcsolódtunk a város által koordinált tehetséggondozó programba, melynek részeként Diákkonferencián is sikeres előadásokat tartottak tanulóink. A foglalkozások célja a sokoldalú készség- és képességfejlesztés, a kedvező nyelvtanulási attitűd kialakítása, valamint az igény felkeltése a nyelvtudás egész életen át tartó önálló fenntartására. Munkánk sikerét az jelzi, ha a 7-8. osztályos tehetséges diákokban sikerül kialakítani a kommunikatív nyelvi kompetenciát, amely az adott szituációnak megfelelő nyelvhasználat képességét jelenti. Természetesen azt is nagy eredménynek tartjuk, ha az átlagos vagy szerényebb képességű diákok megkedvelik az angol vagy német nyelvet és kíváncsian várják az újabb idegen nyelvek megismerését.
Ennek érdekében működtetjük szakköreinket, szervezzük programjainkat, versenyeinket, s készítjük fel eredményes diákjainkat nyelvvizsgákra. Így jutunk el az alsó tagozat játékos nyelvtanulásától a komoly eredménynek számító nyelvvizsgáig.
Az Idegen Nyelvi Munkaközösség tagjai 2023-2024.
Andicsku Orsolya (angol), Barnáné Tóth Krisztina (német), Bartha Gergely (angol),
Radócz Istvánné (német), Ugrinné Kathi Anikó (angol), Dr.Fagyasné Tardy Adrienn (német)